JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Yağlıbayat Köyü

Savatra [ Σαύατρα ]

Antik dönem ismi Savatra [ Σαύατρα ] olan antik günümüz Konya iline bağlı olan Yağlıbayat köyüdür. Savatra kelimesinin anlamı Kutsal Baba demektir.

Antoninus Pius döneminde [ MS 138-161 ] Likaonya bölgesini ayrı bir eyalete dönüştürmüştür.    Strabon yazıtlarında Savatra [ Σαύατρα ] bölgesi hakkında; Garsaura [ Aksaray ] yakınında bir kasaba olduğunu, burada dünyanın en derin kuyularının bulunduğunu suyun bu kuyulardan çekildiğini ve ülkede müthiş bir koyun yetiştiriciliğinin yapıldığını, derin kuyulardan elde edilen suyun da burada parayla satıldığını belirtmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Yağlıbayat / Savatra [ Σαύατρα ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Antik Sikkeler üzerinde Yağlıbayat / Savatra [ Σαύατρα ] antik kentinin isminin antik dönemlerde sikkeler üzerinde nasıl yazılmış olduğunu inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Antik kentte darp edilmiş Roma dönemi İmparator Antoninus Pius’a ait Antik  Sikkeler.

Antik kent ismi СΑΟVΑΤΡЄΩΝ = SAOUATREON olarak darp edilmiştir.

 

 

 

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Yağlıbayat / Savatra [ Σαύατρα ] antik kentinde darp edilmiş İmparator Antoninus Pius’a ait Antik Sikkelerdir. İmparator döneminde sikke darp edilmiştir.

 

 

 

Antik sikke sorularınız için Forum sayfamızı ziyaret ederek elinizde bulunan Antik Sikkelerin kimlikleri hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

 

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul etmek Mesajları Oku