JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Viranşehir

Soloi Pompeiopolis [ Σόλοι Πομπηϊούπολις ]

Antik dönem ismi Soloi Pompeiopolis [ Σόλοι Πομπηϊούπολις ] olan antik kent Mersin / Mezitli ilçesine bağlı Viranşehir sınırları içindedir. Armenia Kralı Tigranes kenti yağmalatıp halkını göçe zorlar. Romalı komutan Pompeius Magnus bölgedeki karışıklığa bir son vermek için MÖ 67’de yaptığı reformlarla dağdaki korsanların bir bölümü nüfusu azalan Soli’ye yerleştirilir. Grekçe Soloi ile başlayan, Latince Soli olarak kullanılan antik kentin adı, bu olaydan sonra Pompeiopolis [ Pompeius’un kenti ] olarak değiştirilir. Soli Pompeiopolis.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Viranşehir / Soloi Pompeiopolis [ Σόλοι Πομπηϊούπολις ]antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Antik Sikkeler üzerinde Viranşehir / Soloi Pompeiopolis [ Σόλοι Πομπηϊούπολις ] antik kent isminin antik dönemlerde sikkeler üzerinde nasıl yazılmış olduğunu inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Antik kentte darp edilmiş Stater grubunda olan Antik Sikkeler. Sikke ön yüzlerde Athena. Antik kent ismi
ΣΟΛΕΩΝ veya ΣΟΛΕ [ SOLEON – SOLE ] olarak darp edilmiştir.

 

 

Antik kentte darp edilmiş ön yüzde Athena, arka yüzde üzüm salkımı ve Dionysos tasvriri olan Antik Sikke. Antik kent ismi sikke üzerinde ΣΟΛΕΩΝ = SOLEON olarak darp edilmiştir.

 

 

Ön yüzde Tanrıça Tike tasviri olan Antik Sikke. Antik kent ismi ΣΟΛΕΩΝ = SOLEON olarak darp edilmiştir.

 

 

Ön yüzde Artemis tasviri olan Antik Sikke. Antik kent ismi ΣΟΛΕΩΝ = SOLEON olarak darp edilmiştir.

 

 

Sikke ön yüz Gorgon tasviri. Antik kent ismi sikke üzerinde ΣΟΛΕΩΝ = SOLEON olarak darp edilmiştir.

 

 

Ön yüz Athena, arka yüzde Baykuş tasviri olan Antik Sikke.

Antik kent ismi sikke üzerinde ΣΟΛΕΩΝ = SOLEON olarak darp edilmiştir.

 

 

Antik kentte darp edilmiş Romalı komutan Pompeius Magnus’a ait Antik Sikkeler. Antik kent ismi sikkeler üzerinde
POMPHIOPOLITON = POMPEIOPOLITON 
olarak darp edilmiştir.

 

 

 

Aşağıda Antik Sikkeler Viranşehir / Soloi Pompeiopolis [ Σόλοι Πομπηϊούπολις ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikkelerdir.

 

 

 

Antik sikke sorularınız için Forum sayfamızı ziyaret ederek elinizde bulunan Antik Sikkelerin kimlikleri hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

 

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul etmek Mesajları Oku