JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Nümizmatik

Nümizmatik Nedir? Nümizmatik Bilimi Neye Yarar?

Nümizmatik, eski para, madalya, Antik Sikke ve benzeri tarihi eserleri inceleyen bilim dalıdır. Nümizmatik bilimi Antik Sikkelerin ağırlıklarını, Antik Sikkelerin darp edildiği antik kentleri, Antik Sikkelerin içinde bulunan madenleri, Antik Sikkelerin yeryüzündeki dağılım şekillerini, Antik Sikkelerin hangi yıllarda darp edildiğini ve hangi İmparator tarafından bastırıldığını inceler. Ortaya çıkan bilgilerle coğrafya, tarih, dinler tarihi, sanat tarihi, ekonomi tarihi gibi bilimlere katkı sağlanır.

 

Bir arkeoloğun kazı çalışmasında bulabileceği en iyi şeylerden biri Antik Sikkedir. Bulunmuş olan bir Antik Sikke yapılan arkeolojik çalışma katmanı için anında bir tarih sağlayabilir. Ek olarak Antik Sikkeler ticaret , ekonomi , sosyal organizasyon, mitoloji , ideolojiler, şahsiyetler, liderlik, askeri, önemli olayları anlatmaktadır. Antik Sikkelerin hangi devlet döneminde, hangi yıllarda, hangi İmparator adına darp edildiği gibi bulgular tarihsel gerçeklerin ortaya çıkarılmasında önemli rol oynamaktadır. Antik Sikkelerin analizleri için sikkeler üzerinde anlaşılması gereken bazı terimler mevcuttur. Roma imparatorluk Antik Sikkeleri ön yüzlerde genellikle İmparatorun portresi veya İmparatorun bir akarabasını bizlere gösterebilir. Roma dönemine ait Antik Sikkeler üzerinde diğer İmparatorların isimlerine benzer isimler görebilirsiniz unvanlardan veya hanedanlardan dolayı. Her imparatorun Antik Sikkeler üzerinde kişisel  isimlerinden farklı olarak İmparatorluk isimleri Antik Sikkeler üzerinde darp edilmiştir.

 

 

Nümizmatik alanında Antik Sikkelerin Tarihlendirilmesi

Antik sikkeler darp zamanını gösteren bir tarih taşımadıklarından dolayı, Antik Sikkelerin üzerindeki betimlemelerin üslup kritiği yapılarak Antik Sikkenin tarihlendirmesi gerçekleştirilir. Antik vazolar veya heykeller gibi diğer sanat eserlerinde olduğu gibi, Antik Sikkelerde de figürün işlenişi ve üslubu incelenip benzerleriyle karşılaştırılmasıyla sonucunda sikkenin basıldığı dönem tespit edilebilir. Diğer antik sanat eserleri için kullanılan dönemsel kronoloji sikkelerin tarihlendirilmesinde de kullanılır.

 

Antik Roma dönemine ait Antik Sikkelerin üzerlerinde bulunan kısaltmaların anlamları için aşağıdaki konu linkinden detaylı bilgi sağlayabilirsiniz.

 Roma Nümizmatiği Kısaltmalar / Unvanlar

 

 

 Antik Yunan Sikkeleri ön yüz tiplerinde bu durum daha farklı farklıdır. Antik Yunan Sikkeleri ön yüz tiplerde tasvir edilen betimlemeler den net olarak sikke darp bilgisi tespit etmek zordur.

 

 

Antik sikkeler ve Nümizmatik alanlardaki tüm sorularınız için Forum sayfamızı ziyaret ederek yeni konu başlığı altında Antik Sikke sorularınız ve bilgi almak istediğiniz alan için bilgi talep edebilirsiniz.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul etmek Mesajları Oku