JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Kyzikos Sikkeleri

Stater, El Hekte, Diobol, Hemiobol

Kyzikos [ Κύζικος ] antik kenti günümüz Erdek [Αρτάκη] ilçesi yakınlarında Marmara Denizi kıyısında bulunan antik bir Misya [Mysia-Μυσία] kentidir. Cyzicus / Kyzikos [ Κύζικος ] antik kenti Marmara Denizi kıyısındaki en eski İyon kolonilerinden biridir. Cyzicus / Kyzikos [ Κύζικος ] antik kenti günümüz Balıkesir İli Erdek [Αρτάκη] ilçesi sınırları içinde, antik dönemde Arktonnesos  [ Ayı Adası ] veya Arkton Oros [ Ayılar Dağı ] olarak anılan, MarmaraDenizi’nin [Propontis] güneyindeki Kapıdağı Yarımadası’nın ana kara ile birleştiği Erdek-Bandırma karayolunun 9. kilometresindeki Düzler Mevkii’nde bulunmaktadır. 

 Kyzikos [ Κύζικος ] antik dönemdeki hazırladığı ünlü şaraplarının yanı sıra bir diğer ünlü olduğu konu darp ettiği elektron sikkelerdir. Arkaik çağdan Hellenistik çağa kadar 240 tan fazla farklı sikke tipi mevcuttur.

Kyzikos [ Κύζικος ] özellikle arkaik dönemde sikkeler üzerinde çeşitli hayvanları Aslan, Kartal, Panter, Boğa, Koç, Domuz, Yunus, Ton balığı, Horoz ve çeşitli mitolojik yaratıklar Grifon, Sfenks, Centaur, Daemon, Gorgon başı, Pegasus antik sikkeler üzerinde darp edilmiştir.

Antik dönemlerde Marmara [Propontis] Denizi’ndeki ticaret yollarının güvenliğini de Kyzikos [ Κύζικος ] sağlamıştır. 

Aynı zamanda önemli bir darphane olan Kyzikos [ Κύζικος ] Yunan dünyasında erken dönemlerden itibaren sikke basımına başlamış ve M.S. 3. yy. ortalarına kadar kendi sikkelerini basmayı sürdürmüştür. 

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Kyzikos [ Κύζικος ] antik kentinde darp edilmiş olan Stater, El Hekte, Diobol, Hemiobol, Obol, Tetradrahmi kategorisinde olan çeşitli Antik Sikkelerdir.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul etmek Mesajları Oku