JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Köseler Köyü

Aigai [ Αἰγαὶ ] 

Antik dönem ismi Aigai [ Αἰγαὶ ] olan antik kent günümüz Manisa / Yunus Emre ilçesinin Yuntdağı [ Aspordenos ] Köseler köyü bölgesinde kurulu bir antik kenttir.

Yunanca Aigai [ Αἰγαὶ ] keçi anlamına gelmektedir. Büyük İskenderin ordusuyla Pers İmparatoru Daraya karşı yürüyüşü sırasında bu bölgeye geldiğinde karşısında bulduğu Pers garnizonunu geceleyin keçilerin boynuzlarına bağladıkları meşalelerle büyük bir ordunun saldırdığı izlenimini vererek buradan kaçırması ile bağlantılı olduğu için İskender donemi hakkında anlatılmaktadır. Antik kentte darp edilen Antik Sikkelerin üzerinde keçi figürlerinin darp edilmesinin sebebi bu efsaneden dolayıdır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Köseler Köyü / Aigai [ Αἰγαὶ ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Antik Sikkeler üzerinde Köseler Köyü / Aigai [ Αἰγαὶ ] antik kent isminin antik dönemlerde sikkeler üzerinde nasıl yazılmış olduğunu inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Antik kentte darp edilmiş Tetradrahmi kategorisinde olan gümüş Antik Sikkeler. Ön yüzde Apollo tasviri, arka yüz Zeus tasviri, antik kent ismi sikke üzerinde AIΓAIEΩN = AIGAIEON olarak darp edilmiştir.

 

 

Antik kentte darp edilmiş Hemidrahmi kategorisinde olan Antik Sikke. Sikke üzerinde Dionysos ve Keçi tasvirleri. Antik kent ismi AIC[Γ]AI = AIGAI olarak darp edilmiştir.

 

 

Sikke ön yüzlerde Apollo, Arka yüzlerde Keçi tasvirleri olan Antik Sikkeler.

 

 

Roma dönemi İmparator Diadumenian’a ait Antik Sikke.

 Antik kentin ismi sikke üzerinde AIGAIΩN = AIGAION olarak darp edilmiştir.

 

 

Aşağıdaki Antik Sikkeler Köseler Köyü / Aigai [ Αἰγαὶ ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikkelerdir.

 

 

 

Antik sikke sorularınız için Forum sayfamızı ziyaret ederek elinizde bulunan Antik Sikkelerin kimlikleri hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

 

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul etmek Mesajları Oku