JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

İzmit

Nikomedia [ Νικομήδεια ] 

Antik dönem ismi Nikomedia [ Νικομήδεια ] olan antik kent günümüz Kocaeli / İzmit ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. İzmit antik dönemde Astakos adıyla bilinmektedir. İzmit Körfezinde eskiden çokça yakalanan ıstakoz nedeniyle bu adı aldığı düşünülmektedir. Antik dönemde İzmit Körfezinin adı Istakoz Körfeziydi. Astakos Trakya Kralı Lysimakhos tarafından yıkıldıktan sonra Bitinya Kralı 1. Nikomedes tarafından MÖ 264’te Nikomedia adıyla yeniden kuruldu ve Anadolu’nun kuzeybatısında o günden beri her zaman en önemli şehirlerden biri olmuştur.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler İzmit / Nikomedia [ Νικομήδεια ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Antik Sikkeler üzerinde İzmit / Nikomedia [ Νικομήδεια ] antik kent isminin antik dönemlerde sikkeler üzerinde nasıl yazılmış olduğunu inceleyebilirsiniz.

 

 

Roma Antinous. Antik kent ismi sikke üzerinde NIKO – MH – DEIA = NIKOMEDIA olarak darp edilmiştir.

 

 

Antik kentte darp edilmiş üzerinde M harfi olan Antik Bizans sikkeleri. Bizans sikkelerinde Nikomedia / İzmit antik kent ismi kısaltma NIKO veya NIK olarak darp edilmiştir.

 

 

Antik kentte darp edilmiş ön yüzler Zeus tasviri olan Antik Sikke görselleri.

Antik kent ismi sikkeler üzerinde ΝΙΚΟΜΗΔΕΩΝ = NIKOMEDEON olarak darp edilmiştir.

 

 

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler İzmit / Nikomedia [ Νικομήδεια ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikkelerdir.

 

 

 

Elinizde bulunan antik sikke sorularınız için Forum sayfamızı ziyaret ederek elinizde bulunan antik sikkelerin kimlikleri hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

 

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul etmek Mesajları Oku