JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Gökyurt Köyü

Lystra [ Λύστρα ]

Antik dönem ismi Lystra [ Λύστρα ] olan antik kent günümüz Konya / Meram ilçesine bağlı olan Hatunsaray [Lystra] beldesi Gökyurt Köyü [Kilistra] sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yeni Ahit’te altı kez bahsedilmektedir. Anadolu’yu gezen [ MS 49-56 ] ve Gökyurt köyünde vaaz veren Aziz Paulus ve Barnabas için Lystra halkının çoğunluğu bu vaaza katılmıştır. Aziz Paulus [ Pavlus veya Hristiyan olmadan önceki ismiyle Tarsuslu Saul, İsa’nın vaazlarını ve öğretilerini pagan inanışındaki Roma dünyasına öğreten ilk Yahudi din adamı ] için çok önemli bir kent olmasından dolayı bölgede kayalar oyulmuş kiliseler, şapeller, manastırlar görmek mümkündür.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Gökyurt Köyü / Lystra [ Λύστρα ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Antik Sikkeler üzerinde Gökyurt Köyü / Lystra [ Λύστρα ] antik kent isminin antik dönemlerde sikkeler üzerinde nasıl yazılmış olduğunu inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Roma dönemi Augustus’a ait Antik Sikke.

Antik kent ismi sikke üzerinde LVSTRA = LYSTRA olarak darp edilmiştir.

 

 

Roma dönemi İmparator Marcus Aurelius’a ait Antik Sikke.

Antik kent ismi LVSTRA = LYSTRA olarak darp edilmiştir.

 

 

Roma dönemi İmparatoriçe Faustina Junior’a ait Antik Sikke.

 Antik kent ismi LVSTRA = LYSTRA olarak darp edilmiştir.

 

 

Roma dönemi İmparator Antoninus Pius’a ait Antik Sikke.

 Antik kent ismi LVSTRA = LYSTRA olarak darp edilmiştir.

 

 

Aşağıdaki Antik Sikkeler Gökyurt Köyü / Lystra [ Λύστρα ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikkelerdir.

 

 

 

Antik sikke sorularınız için Forum sayfamızı ziyaret ederek elinizde bulunan Antik Sikkelerin kimlikleri hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

 

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul etmek Mesajları Oku