JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Edremit

Adramytteion [ Άδραμύττειον ]

Antik dönem ismi Άδραμύττειον = Adramytteion / Άδραμύττιον = Adramyttion veya Άτραμύττιον = Atramyttion olan antik kent günümüz Balıkesir ili / Burhaniye ilçesine bağlı olan Ören [ Eski Edremit ] beldesi sınırları içerisindededir. Karataş sahili mevkiinden başlayarak 8 kilometrelik bir alanı kapsamaktadır.

Aşağıda paylaşmış olduğum örnek antik sikkeler Edremit / Adramytteion [ Άδραμύττειον ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Antik Sikkeler üzerinde Edremit / Adramytteion [ Άδραμύττειον ] antik kent isminin antik dönemlerde sikkeler üzerinde nasıl yazılmış olduğunu inceleyebilirsiniz.

Antik kentte darp edilmiş ilk dönem [MÖ. 6.yy.] sikkeler üzerinde ön yüzlerde Zeus arka yüzlerinde ise Pegasus tasvirleri ile birlikte Α∆ΡΑ = ADRA olarak olarak antik kentin ismini görmekteyiz. Farklı dönem darp edilen sikkeler üzerinde tasvirler ve antik kent ismi farklılık göstermektedir.

 

 

Antik kentte darp edilmiş Tetradrahmi kategorisinde olan Antik Sikke. Antik kent ismi Monogram olarak darp edilmiştir. A ve  harfleri iç içe yanında P = R harfi ΑΔΡ = ADR. Antik Sikke üzerinde inceleyebilirsiniz.

 

 

Antik kentte darp edilmiş sikke ön yüzlerde Zeus tasviri olan Antik Sikkeler.

 Antik kent ismi sikkeler üzerinde Α∆ΡΑ = ADRA olarak darp edilmiştir.

 

 

Sikke ön yüz kafasında Diadem olan erkek tasviri. Antik Sikke arka yüz çift Baykuş tasviri, antik kent ismi sikke üzerinde ΑΔΡ – ΑΜ = ADRAM olarak darp edilmiştir.

 

 

Sikke ön yüz Athena, arka yüzde şimşek üzerinde Baykuş tasviri olan Antik Sikke.

 Antik kent ismi ΑΔΡΑΜΥ – ΤΗΝΩΝ = ADRAMYTENON olarak darp edilmiştir.

 

 

Aşağıdaki Antik Sikkeler Edremit / Adramytteion [ Άδραμύττειον ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikkelerdir.

 

 

 

Antik sikke sorularınız için Forum sayfamızı ziyaret ederek elinizde bulunan Antik Sikkelerin kimlikleri hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

 

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul etmek Mesajları Oku