JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Çeşme – Ildırı

Erythrai [ Ἐρυθραί ] 

Antik dönem ismi Erythrai [ Ἐρυθραί ] olan antik kent günümüz İzmir – Çeşme ilçesine bağlı Ildırı veya Ildır köyü bölgesinde yer almaktadır.

Erythrai [ Ἐρυθραί ] antik kentinde darp edilmiş  ön yüzünde yıldıza benzer çiçeğin bulunduğu örneklerden sonra ortada çift daire etrafına konmuş dokuz habbe olan ve arka yüzü dörde bölünmüş quadratum incusum’u olan Antik Sikkeler mevcuttur. Antik kentte darp edilmiş Antik Sikkeler ön yüzünde aslan postu içinde arkaik Herakles başı bulunan elektron sikkeler de mevcuttur.

Elektron sikkelerle aynı ağırlıkta, ön yüzünde galopa kalkmış ata binmiş çıplak bir erkeğin bulunduğu, arka yüzü yine quadratum incusum’lu örnek Antik Sikkeler mevcuttur. Pers istilası sırasında ön yüzünde şaha kalkmış atı zaptetmeğe çalışan kahraman Erythros, arka yüzde ise 10 veya 12 yapraklı rozeti ve EPY yazısı olan Antik Sikkeler darp edilmiştir. Daha sonraki dönemlerde darp edilen Antik Sikkeler ön yüzde aslan postu giymiş Herakles başı, arkada bazı örnek Antik Sikkelerde boğa protomu, bazılarında defne çelengi içinde arı ve büyük bir kısmında sadakla Herakles sopası arasında majistra isimleri olan Antik Sikkeler çoktur.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Çeşme / Ildırı / Erythrai [ Ἐρυθραί ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Antik Sikkeler üzerinde Çeşme / Ildırı / Erythrai [ Ἐρυθραί ] antik kent isminin antik dönemlerde sikkeler üzerinde nasıl yazılmış olduğunu inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Antik kentte darp edilmiş sikkeler ön yüz Herakles tasviri olan Antik Sikke.

Antik kent ismi sikke üzerinde EPY = ERY olarak darp edilmiştir.

 

 

Sikke ön yüz Pegasus tasviri olan Antik Sikke. Antik kent ismi Ε – Ρ – Υ – Θ = ERYTH olarak darp edilmiştir.

 

 

Sikke ön yüz Dionysos tasviri olan Antik Sikke. Antik kent ismi sikke üzerinde EPY = ERY olarak darp edilmiştir.

 

 

Aşağıdaki Antik Sikkeler Çeşme / Ildırı / Erythrai [ Ἐρυθραί ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikkelerdir.

 

 

Antik sikke sorularınız için Forum sayfamızı ziyaret ederek elinizde bulunan Antik Sikkelerin kimlikleri hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

 

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul etmek Mesajları Oku