JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Bucakşeyhler Köyü

Seleukeia Lyrbe [ Σελεύκεια / Λύρβη ]

İlk dönemler de ismi antik kentin ismi Seleukeia [ Σελεύκεια ] olarak bilinmekteydi. Antik kentte bulunan Side yazıtında yerin kutsal alana dayanarak bir dağ kenti kimliğiyle isminin Lyrbe olması gerektiği, Seleukeia’nın Manavgat Çayı ile ulaşılabilen başka bir noktada bulunması ve liman kenti olması gerektiği kanısı ağırlık kazanmıştır. Bu yüzden antik kentin ismi günümüzde iki isim olarak Seleukeia Lyrbe Σελεύκεια / Λύρβη ] olarak geçmektedir. Antik kent Antalya / Manavgat ilçesine bağlı Bucakşeyhler köyü sınırları içinde bulunmaktadır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Bucakşeyhler / Seleukeia / Lyrbe [ Σελεύκεια / Λύρβη ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Antik Sikkeler üzerinde Bucakşeyhler / Seleukeia / Lyrbe [ Σελεύκεια / Λύρβη ] antik kentinin isminin antik dönemlerde sikkeler üzerinde nasıl yazılmış olduğunu inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Roma dönemi İmparator Gordian 3′ ait Antik Sikkeler.

Antik kent ismi sikke üzerinde ΛVPBЄITΩN = LYRBEITON olarak darp edilmiştir.

 

 

Roma dönemi İmparatoriçe Salonina’ya ait Antik Sikke.

 Antik kent ismi ΛVPB – ЄITΩN = LYRBEITON olarak darp edilmiştir.

 

 

Roma dönemi İmparator Valerian’a ait Antik Sikke.

 Antik kent ismi ΛVPBЄITΩN = LYRBEITON olarak darp edilmiştir.

 

 

Roma dönemi İmparatoriçe Tranquillina’ya ait Antik Sikke.

 Antik kent ismi ΛVPBЄITΩN = LYRBEITON olarak darp edilmiştir.

 

 

Aşağıdaki Antik Sikkeler Bucakşeyhler / Seleukeia / Lyrbe [ Σελεύκεια / Λύρβη ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikkelerdir.

 

 

 

Antik sikke sorularınız için Forum sayfamızı ziyaret ederek elinizde bulunan Antik Sikkelerin kimlikleri hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

 

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul etmek Mesajları Oku