JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Bozcaada

Tenedos [ Τένεδος ]

Antik dönem ismi Tenedos [ Τένεδος ] olan antik kent günümüz Çanakkale iline bağlı olan Bozcaada ilçesidir. 

Tenedos ismi mitolojiye göre adanın karşı kıyısında bulunan Kolonai [ Beşiktepe ] antik kentinin kralı Kyknosun oğlu Tenesden almaktadır. Adanın simgesi çift başlı balta tasviridir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz örnek antik sikkeler Bozcaada / Tenedos [ Τένεδος ]  bölgesinde darp edilmiş çeşitli antik sikkelerdir. Antik Sikkeler üzerinde Bozcaada /  Tenedos [ Τένεδος ]  antik kent isminin antik dönemlerde sikkeler üzerinde nasıl yazılmış olduğunu inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Sikke ön yüz Zeus ve Hera tasviri olan Tetradrahmi kategorisinde olan Antik Sikke.

Antik kent ismi sikke üzerinde TENEΔIΩN = TENEDION olarak darp edilmiştir.

 

 

Antik kentte darp edilmiş Trakya krallığına ait Büyük İskender tasviri olan Tetradrahmi kategorisinde olan Antik Sikke. Arka yüzde antik kentin sembolü olan çift başlı balta sembolü.

 

 

Obol kategorisinde olan Antik Sikke. Sikke üzerinde antik kent ismi kısaltma TE olarak darp edilmiştir.

 

 

Sikke ön yüzde Artemis tasviri olan Antik Sikke.  Adanın simgesi olan çift başlı balta ve antik kent ismi kısaltma olarak TE darp edilmiştir.

 

 

Hemidrahmi kategorisinde olan Antik Sikke. Antik kent ismi sikke üzerinde T E – N E olarak darp edilmiştir.

 

 

Drahmi kategorisinde olan Antik Sikke. Antik kent ismi T E – N E olarak darp edilmiştir.

 

 

Antik kentte darp edilmiş Obol kategorisinde olan Antik Sikke. Sikke üzerinde Bozcaada’nın sembolü olan çift başlı balta tasviri. Antik siikke üzerinde yazı olmasa da sembolden sikkenin nereye ait olduğunu anlayabiliriz.

 

 

Elinizde bulunan antik sikke sorularınız için Forum sayfamızı ziyaret ederek elinizde bulunan antik sikkelerin kimlikleri hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

 

 

 

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul etmek Mesajları Oku